Laryngolog prof. Witold Szyfter

3/9

Fot. Tomasz Kaminski / AG

Szef Kliniki Otolaryngologii w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego, wszczepia implanty ślimakowe, przywrócił słuch ok. 1000 pacjentom. Wykonuje też operacje onkologiczne w obrębie głowy i szyi u pacjentów z nowotworami języka, gardła, krtani, i zabiegi rekonstrukcyjne. O tym jak odtwarza m.in. zaatakowany nowotworem język opowiadał "Gazecie": - Kształt języka rysuje się na udzie, a potem wycina fragment o wielkości 10 na 10, czasami 20 cm. Następnie pobiera z uda pacjenta płat skóry wraz z tkanką tłuszczową, fragmentami mięśni i naczyniami krwionośnymi. Najtrudniejsze w zabiegu jest zespolenie naczyń z przeszczepu w miejscu odtworzenia. To koronkowa robota.

Cena prywatnej wizyty: 200 zł.

Prof. Szyfter: - Polscy specjaliście tej rangi, co ja mają większe stawki. Praca w prywatnym gabinecie to tylko ułamek mojej działalności, jakieś 5 procent - bo przyjmuję pacjentów tylko raz w tygodniu. Na co dzień pracuję w szpitalu. Nie chciałbym, aby moja kariera była postrzegana przez prywatną praktykę. To rzecz, powtarzam, marginalna.

Więc po co ten gabinet? Żeby z czegoś żyć. Lekarze w szpitalach od niedawna zarabiają jako tako przyzwoite pieniądze. Choć wciąż nie takie, jak na Zachodzie. Wcześniej zarobki były śmieszne. Czy łączenie prywatnej i publicznej praktyki nie rodzi etycznego konfliktu? Dla mnie nie jest problemem: kiedy przychodzi pacjent, który musi przejść zabieg w uniwersyteckiej klinice odsyłam go po prostu do szpitalnej poradni.

  • Znani poznańscy lekarze. Ile biorą za wizytę? pinola 31.08.12, 13:47

    Ja się akurat cieszę, że jest opcja prywatnej konsultacji za (grubą) kasę. Czekanie w kolejce na NFZ za pół roku w niektórych przypadkach to żenada.Tym niemniej dylematy moralne lekarzy i »

  • 50 euro to normalna stawka u specjalisty kinio101 03.09.12, 13:28

    I tyle płacę specjaliście za wizytę a nawet więcej. Tylko, że ubezpieczenie zwraca mi po kilku tygodniach 85% tego co zapłaciłem. Lekarz jest zadowolony, ja też. Dodam tylko, że ma to »

  • Znani poznańscy lekarze. Ile biorą za wizytę? shootthemall 19.09.12, 22:02

    przeciętnie zarabiający Polak w tym zasranym kraju za dzień pracy nie zarobi nawet na 15 minutową wizytę prywatną u lekarza specjalisty»