Laryngolog prof. Witold Szyfter

3/9

Fot. Tomasz Kaminski / AG

Szef Kliniki Otolaryngologii w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego, wszczepia implanty ślimakowe, przywrócił słuch ok. 1000 pacjentom. Wykonuje też operacje onkologiczne w obrębie głowy i szyi u pacjentów z nowotworami języka, gardła, krtani, i zabiegi rekonstrukcyjne. O tym jak odtwarza m.in. zaatakowany nowotworem język opowiadał "Gazecie": - Kształt języka rysuje się na udzie, a potem wycina fragment o wielkości 10 na 10, czasami 20 cm. Następnie pobiera z uda pacjenta płat skóry wraz z tkanką tłuszczową, fragmentami mięśni i naczyniami krwionośnymi. Najtrudniejsze w zabiegu jest zespolenie naczyń z przeszczepu w miejscu odtworzenia. To koronkowa robota.

Cena prywatnej wizyty: 200 zł.

Prof. Szyfter: - Polscy specjaliście tej rangi, co ja mają większe stawki. Praca w prywatnym gabinecie to tylko ułamek mojej działalności, jakieś 5 procent - bo przyjmuję pacjentów tylko raz w tygodniu. Na co dzień pracuję w szpitalu. Nie chciałbym, aby moja kariera była postrzegana przez prywatną praktykę. To rzecz, powtarzam, marginalna.

Więc po co ten gabinet? Żeby z czegoś żyć. Lekarze w szpitalach od niedawna zarabiają jako tako przyzwoite pieniądze. Choć wciąż nie takie, jak na Zachodzie. Wcześniej zarobki były śmieszne. Czy łączenie prywatnej i publicznej praktyki nie rodzi etycznego konfliktu? Dla mnie nie jest problemem: kiedy przychodzi pacjent, który musi przejść zabieg w uniwersyteckiej klinice odsyłam go po prostu do szpitalnej poradni.

  • Znani poznańscy lekarze. Ile biorą za wizytę? tomekdp 31.08.12, 12:46

    Kolejna gó...ana klikanka GW. W tej, na postawione w tytule pytanie dowiemy się (1. slajd), że prof. Jemielity... nie ma praktyki, więc siłą rzeczy nie bierze za wizytę.Reszty nie czytam i »

  • Ja im zycze-kazdemu wg. pracy... sedaluk 03.09.12, 13:03

    ..tylko niech sie to odbywa transparentnie-czyli przejrzyscie.Dlaczego kiedys specjalisci mieli tak smiesznie malo godz. przyjec w prywatnych gabinetach?Bo od tego placili podatek-ile »

  • Tyle co fryzjer vfib 03.09.12, 19:31

    200 zł za wizytę to nie są jakieś bajońskie sumy. Tyle co miesiąc płacę za wizytę u fryzjera. Normalny fryzjer w małym mieście.Jak na elitę polskich lekarzy te pieniądze za wizytę nie są »